Właściwości syropu glukozowo-fruktozowego

Syrop glukozowo-fruktozowy to wygodny składnik słodzący. Często stosowany jest w przemyśle spożywczym jako alternatywa dla cukru, ponieważ jest słodki niemal identycznie jak cukier. Za sprawą swojej konsystencji może być używany nawet bez konieczności wcześniejszego rozpuszczania.

Specyfika syropu 

Syrop glukozowo-fruktozowy to płynny słodzik, uzyskiwany w wyniku hydrolizy węglowodanów. Glukoza jest cukrem prostym, co oznacza, że zawiera tylko jedną jednostkę cukru. Jest ona obecna w wielu produktach pochodzenia naturalnego. Organizm ludzki wykorzystuje glukozę jako źródło energii. Fruktoza to także cukier prosty, często określany mianem cukru owocowego, ponieważ jest obecny również w owocach, a także niektórych warzywach korzeniowych oraz miodzie. Jest to najsłodszy ze wszystkich naturalnie występujących cukrów.

Syrop glukozowo-fruktozowy powstaje ze skrobi. W ostatnich latach skrobię najczęściej pozyskuje się z pszenicy. Skrobia jest polisacharydem zbudowanym z cząsteczek D-glukozy, które są połączone wiązaniami alfa-glikozydowymi. Podczas produkcji syropu glukozowo-fruktozowego dochodzi do zerwania wiązań pomiędzy cząsteczkami glukoz (hydroliza). Na skutek działania enzymów dochodzi do zmiany polaryzacji cząsteczek, ale ponieważ nie wszystkie cząsteczki glukozy ulegają polaryzacji otrzymujemy mieszaninę węglowodanów glukozy i fruktozy.

Zastosowanie syropu 

Syrop glukozowo-fruktozowy stosowany jest w artykułach żywnościowych i napojach w celu nadania im słodyczy, polepsza teksturę i utrzymanie wilgoci w wyrobie, zapobiega krystalizacji i pomaga w osiągnięciu pożądanej konsystencji produktów. Do innych właściwości tego składnika zaliczamy również przeciwdziałanie przywieraniu produktów żywnościowych do opakowań, w których się znajdują.

Syrop glukozowo-fruktozowy najczęściej wykorzystywany bywa przy produkcji wyrobów cukierniczych, napojów, konfitur, dżemów, pieczywa, jogurtów i innych produktów mlecznych, przypraw itd.